RPG Heaven

Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

3 participanți

    Club de lectură

    Iroha
    Iroha


    Club de lectură Empty Club de lectură

    Mesaj Scris de Iroha 2014-12-28, 19:11

    C L U B . D E . L E C T U R Ă

    Nu sunt sigură că am cititori înrăiți pe aici, având în vedere că școala ne omoară pe toți iar timpul zboară, dar cert e că nu pot fi singura care iubește cărțile de pe aici, nu? Nu? NU?

    Oricum, cei care vor să se alăture petrecerii îi rog să menționeze ceva mai jos și,ca un plus, câteva întrebări pentru cei care vor. Nu e obligatoriu să răspundeți la toate, e doar un model de discuție.


    • Care a fost ultima carte citită + câteva impresii despre aceasta.
    • Care este cartea ta preferată, dacă ai una.
    • Care este autorul tău preferat, dacă ai unul.
    • Ai vreo carte care pur și simplu a fost atât de proastă încât nu ai putut să o termini?
    • Clasic sau contemporan? De ce?


    Membri clubului sunt:
    Iroha.
    Iroha
    Iroha


    Club de lectură Empty Re: Club de lectură

    Mesaj Scris de Iroha 2014-12-28, 19:11

    rezervat
    Joshie
    Joshie


    Club de lectură Empty Re: Club de lectură

    Mesaj Scris de Joshie 2014-12-30, 13:32

    Mă bag, clar.

    Care a fost ultima carte citită + câteva impresii despre aceasta.
    Ultima carte citită a fost Harriet spionează de Louise Fitzhugh. A început ca o carte destul de plictisitoare, care s-ar fi vrut a fi destinată copiilor, însă pe parcurs a devenit o poveste interesantă despre schimbare și cum reacționează oamenii la aceasta. O recomand tuturor care nu au citit-o.
    Care este cartea ta preferată, dacă ai una.
    Nu sunt sigură că am așa ceva. Poate am dar nu-mi dau seama, sau poate nu am descoperit-o încă. Oricum o carte care m-a impresionat a fost „Carmilla” a lui Joseph Sheridan Le Fanu.
    Care este autorul tău preferat, dacă ai unul.
    Oscar Wilde, nu pentru felul său de a scrie, ci pentru ceea ce transmite. Iar dacă ar fi să vorbesc despre autori români, cu siguranță Mircea Eliade.
    Ai vreo carte care pur și simplu a fost atât de proastă încât nu ai putut să o termini?
    Două de fapt. Limbajul Florilor de Vanessa Diffenbaugh și Semnul de PC și Kristen Cast. Prima, o poveste plină de clișee tâmpite, care pur și simplu nu ajunge la inima citiorului, deși asta ar vrea, iar a doua, nu comentez. Porcărie cu P mare.
    Clasic sau contemporan? De ce?
    Acum depinde de carte. Unele cărți clasice nu-mi plac, iar pe altele le ador. Cam așa e și cu contemporanul, însă am vaga impresie, de fiecare dată când citesc o carte contemporană, că ceva îi lipsește, nu știu ce, dar are un minus față de un clasic.
    Crazy Bunny
    Crazy Bunny


    Club de lectură Empty Re: Club de lectură

    Mesaj Scris de Crazy Bunny 2014-12-30, 14:46

    Îmi e lene să răspund acum la întrebări, dar oricum. Mă bag.

    Continut sponsorizat


    Club de lectură Empty Re: Club de lectură

    Mesaj Scris de Continut sponsorizat

      Subiecte similare

      -

      Data/ora curentă este: 2024-05-10, 07:51